4 Kasım 2012 Pazar

PYRGI

Pyrgi is one of the most famous places of Chios and this old village still stands as it was built. Pyrgi is also called the painted village because of the superb decoration of its houses. The unique black and white geometrical decor of the outer walls of the houses made Pyrgi so special. This style came from Italy (Chios was under the occupation of the Franks). The stone houses are built close one to each other, forming a defensive wall. You can see also balconies full of sun-dried tomatoes ;)

*Sakız adası yazılarına devam. Rehberimizin "Dali'nin bile imrendiği köy" olarak tanıttığı bu geometrik şekillerle süslenmiş köyün adı Pirgi. Bir gün önce köyde büyük bir kutlama olduğu için biz boş zamanına denk geldik cafe ve restaurantların tadını çıkartamadık ama ben fırsatı değerlendirip yine bolca fotoğraf çektiiiiiim ;)
P.S. Boyalı köy olarak da anılan Pirgi'nin geometrik şekillerden sonraki en büyük özelliği balkonlardaki asılı domatesleri ve daracık sokakları...5 yorum:

Sazi Efionayi dedi ki...

lovely post

http://www.sazistopsecret.blogspot.com/

Mira dedi ki...

what a lovely place <3
xo

glamDevils

Denis Arman dedi ki...

Lovely places :)
Kisses, Denis.

http://thebsheep.blogspot.it/

Hind dedi ki...

Great blog you have, I like your posts as I am tried of fashion bloggers, I wanna read culture things ans stories :-) I am following you now and hope you follow me too.

http://hind-toufga.blogspot.com/

-Awi- dedi ki...

harika yapılar, böyle yerleri çok seviyorum :)