12 Ocak 2013 Cumartesi

STOCKHOLM

Stockholm is the capital and largest city of Sweden. Also a good place for a vacation :) September was the best time to visit this beautiful city. We were lucky because it was not freezing cold. And Stockholm was full of amazing colors.You could feel the autumn atmosphere around you :) Stockholm is known for its beauty, its buildings and architecture, museums and many parks. Here are the first photos from our trip...

*Ben Stokholm'e gidiyorum dediğim zaman birçok kişi neden Stokholm diye anlam verememişti. Hatta birçok olumsuz yorum bile almıştım. Ama Stokholm'e vardığımda gördüm ki her insanın algısı çok farklı oluyor. Herşey beklenti ile ilgili... Ben nereye gidersem gideyim o şehri yaşamayı, havasını içime çekmeyi, sokaklarında kaybolup gezmeyi, değişik yemekler tatmayı, fotoğraflarım için güzel kareler yakalamayı seviyorum. Tamam itiraf ediyorum alışveriş kısmını da çooook seviyorum :P Veee Stokholm'ü de çok sevdim. Ekim ayı hem dondurucu soğuklar henüz bastırmadığı hemde sonbaharın en güzel renkleri ile karşılandığımız için çok isabetli bir zaman oldu. (renkleri merak edenler için tık tık) Sadece tekne gezisini yapamadık o içimizde kaldı ama kim bilir belki bir ilkbaharda Stokholm'e tekrar merhaba deriz ;) 

5 yorum:

Smektepli dedi ki...

stockholm'un nasıl bir yer olduguna dair hiçbir fikrim yoktu. sadece mimarisinin güzel oldugunu duymustum :)

gerçekten çok beğendim, fotograflar için teşekkürler :)

gezilecek yerler listeme ekleyecegim!

Wendy dedi ki...

Oh wow! Absolutely beautiful!!! I have an ex boyfriend that used to live in Sweden... He said it was lovely just hard to find work (especially being American).

Thank you for the nice words and for following, I'm following you back. :) To answer your question, I shoot with a Canon 60D but the photos of the beach were take with my iPhone .

Ana dedi ki...

amazing pics

www.lessismoreblog.com

Fash Era dedi ki...

yah i agree wit ur experience, its a beautiful city and totally love it.. :D thanks for your visit!on
New post abt my new LV bag is up! :D
CHICNOVA JEWELRY GIVEAWAY - 3 lucky winners to be chosen on my blog.
www.fashionistaera.blogspot.com

Melislicious dedi ki...

çok merak ediyorum ben de Stokholm'ü. Giden arkadaşlar da çok etkilendiklerini söylüyorlar senin fotoların da bunu gösteriyo r