24 Haziran 2013 Pazartesi

TO STAND OR NOT TO STAND...

Last week the police removed the tent city in Gezi Park and re-opened Taksim Square to traffic. This seemed like the end of the protesters until a lone man decided to take a stand against the government. The symbolic stand took more than six hours and ended when the police moved in. The standing man inspired Turkish protesters in Istanbul. Now we have many standing men, standing women and reading people all around :) The photos below are from Stockholm. There are no words but you can feel the power of these photos...the power of a simple standing.
P.S. After this post I will start again to send my regular posts but I will continue to inform you always about the latest situation in Istanbul.

*Hayatı bir çocuğun gözlerinden görmek... Bir süredir post göndermiyorum, nedenini hepiniz biliyorsunuz, yaşıyorsunuz. Kötü günlerin ardından artık güzellikler ve renklerle dolu paylaşımlar yapmak istedim. Tabii ki hiçbirşey bitmedi ve geçmedi ama herşeye rağmen "durmaya", gülümsemeye ve umudumuzu yitirmemeye devam edeceğiz. Aslında aklımda çok farklı bir post vardı ama dosyalarımda resimleri ararken unuttuğum bu fotoğrafları gördüm. Yer Stockholm ve bir bandonun geçiş töreni, ama asıl kahramanımız gözlerini ayırmadan olduğu yerde donup kalan bu çocuk. Tören bittikten sonra bile babası ufaklığı zorla yerinden oynatabildi. O zaman da çok etkilenmiştim şimdi ise gözlerim dolarak bu resme bakıyorum. Bazen tek bir DURUŞ ne kadar çok şeyi anlatabiliyor değil mi ;)


3 yorum:

Girl Lilikoi dedi ki...

I hope the situation will get better there. I was just in town last October and I love the city. The country is beautiful and the people are super friendly.

http://www.girllilikoi.com/

The Dainty Dolls House dedi ki...

I hope this gets better, stand strong and for what is right!! xx

Adsız dedi ki...

Er ya da geç güzel meyvelerini alacağız bu sürecin...