28 Ağustos 2013 Çarşamba

KOS ISLAND

Kos -also called Istanköy by the Ottomans- is a Greek island located in the south-eastern Aegean Sea. It is a tourist and cultural centre with whitewashed buildings, many hotels, restaurants, shops and a harbour. The ancient physician Hippocrates is thought to have been born on Kos, and in the center of the town is the Plane Tree of Hippocrates. I had a great holiday here. We rent a car and traveled to little places and beautiful beaches. Here are the photos... :)

*Yazın ilk tatil açılışını Bodrum ve Kos'da yapmıştım, kapanışı da Çeşme'de yapacağım... Yaz hep nedense çok çabuk geçiyor :( Herkes son tatil kaçamaklarını gerçekleştirsin ve eylülün tadını çıkartsın, soğuklar geldiğinde hatırlamamız için bol bol sıcacık anı biriktirelim ;) Ben yarın yine tatile çıkıyorum ama sizleri habersiz bırakmayacağım ve yine bir sürü foto ile geri döneceğim ;)
P.S. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsuuuuun!


 


3 yorum:

dilek ağacı dedi ki...

kos çok güzel bir adaya benziyor.çeşme ise şuan çok güzeldir eminim,bayram tatilinde çok kalabalıktı.tatil için en iyi zamanlar:))))şimdiden iyi eğlenceler canım,sevgiler

Larissa dedi ki...

I've been to Kos too and I love it! My aunt is living on Leros which is like te paradise :)

Enjoy your time!

The Dainty Dolls House dedi ki...

It looks gorgeous, so lovely x